Градинарите, които отглеждат малини в градината си, знаят, че често плодовете се оказват твърде малки и кисели. Разбира се, всеки градинар ще бъде разочарован от такава реколта.
Още: Как и кога да се събира реколта от лук
Още: Коя е най - добрата почва за доматите
За да не попаднат в подобна ситуация, опитните градинарите се грижат за растението, напояват го навреме и го торят с правилните съставки. Относно торенето има една съставка, чието използване увеличава шансовете за получаване на големи и сладки малини. Тази съставка е маята.
Торене на малините през пролетта - най-добрите бабини рецепти
Торене на малините с мая
Трябва да вземете стандартна кофа и да я напълните около 90% с обикновена вода. Към течността добавете суха мая (3 ч.л.) и кристална захар (20 ч.л.). Съдържанието на контейнера трябва да се смеси добре. След 24 часа торът ще бъде готов за употреба.
Още: Доматите ще станат месести и едри, ако ги наторите с това през май
Още: Сложете това цвете на терасата си, за да привлечете късмет в дома си
Задължително е той да се използва в разредена форма. Към кофа с чиста вода добавете малко повече от 100 милилитра от получения разтвор. Този тор се използва за поливане на почвата под малиновите храсти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е "златният" час, в който опитните градинари поливат градината си
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
За да увеличите зимната издръжливост на малините, използвайте калиеви и фосфорни торове. Подсилват имунната система и спомагат за обилното плододаване. Но не се препоръчва торене с азот преди зимата. Може да провокира прекомерен растеж на растенията, което ще попречи на издънките да се подготвят правилно за зимата. Правилното торене на малини включва следните процедури:
- прилагане на калиев монофосфат под храста (40 грама на квадратен метър) - може да се замени с комбинация от калиев сулфат и суперфосфат;
- равномерно разпределение на минерални торове в началото на октомври на дълбочина в почвата от 8-10 см;
- добавяне на органична материя при копаене - веднъж на всеки три години (хумус или компост е подходящ за тези цели ).
Преди торене не забравяйте да премахнете всички плевели и да разкопаете почвата. Правилната подготовка е много важна за бъдещата реколта.
Не забравяйте, че за младите храсти дозата на тора е наполовина. Ако засаждането е извършено тази година през пролетта, не е необходимо да се добавят допълнителни хранителни вещества през есента.
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Най-добрият тор за сладки малини е този